A kora középkor
1. A Nyugat-Római birodalom utódállamai:
1.1 A keleti Gót Királyság:
Az V. század végén Itáliában, a keleti gótok alapítottak királyságot Nagy Theodorik vezetésével, Ravenna központtal. Jellemzői: római közigazgatás, szakemberek megtartása, vízvezetékek, fürdők felújítása, Ariánus keresztények voltak. Theodorik halála után átmenetileg a Bizánci Császárság hódította meg Itáliát. Lakói nem tudtak ellenállni a longobárdok támadásának.
1.2 A Longobárd Királyság:
A VI. század közepén a mai Lombardia vidékén longobárdok alapítottak királyságot. A római lakosságot erősen elnyomták, földjeit kisajátították.
1.3 A Pápai állam kialakulása:
Róma püspökeit egyre gyakrabban pápának (atya) nevezték. A Nyugat Római Birodalom bukása után az egyházi hierarchia függetlenítette magát a világi hatalomtól. (A Keletrómai birodalomban fennmaradt a császár fennhatósága az egyház felett.) A római egyház hatalmát erősítette, amikor Kis Pippin frank király megvédte őket a longobárdoktól, és Róma és Ravenna vidékét a pápaságnak adományozta, így létrejött a Pápai Állam 756-ban.
1.4 A frank állam kialakulása:
A Meroving-dinasztia:
Az V. században a germán frank törzsek betelepültek a mai Franciaország északi részére. A zsákmányok felosztása után vagyoni és társadalmi különbségek alakultak ki. Első jelentős uralkodó Klodvig felvette a katolikus kereszténységet és dinasztiát alapított = Meroving uralkodóház. A király a földeket kötelezettség nélkül ajándékozta (beneficium)à fokozatosan elveszítette a hatalmát.
A Karoling-dinasztia felemelkedése:
A VIII. század elején a legtöbb földet birtokló előkelőMartell Károlymajordomus (udvarnagy)732-ben Poitiers- nál legyőzte a támadó arabokat. Fia, Kis Pippin 751-ben a pápa segítségével lemondatta a Meroving uralkodót, s magát tette királlyá. Ezért 754-56-ban hálából létrehozták a pápai államot. Fia, Nagy Károly kiterjesztette a birodalom határát, majd 800-ban császárrá koronáztatta magát a pápával (Károly=Karl→király). Nagy Károly központosító intézkedései:
Az államszervezet központja Aachen volt. Felosztotta a területet grófságokra, őrgróf-ságokra: élükön a grófok (comes) álltak. Feladatuk: adók beszedése, bíráskodás, had-seregszervezés. Alkuin vezetésével egységesítették az írást (karoling minuscula), elrendelte az ügyek írásos intézését (kancellária). Írásos rendeletekkel irányította a birodalmat. Halála után hatalmi harcok kezdődtek. 843-ban a verduni szerződésben unokáihárom részre osztották a birodalmat:
- Nyugati frank királyság: Franciaország - Kopasz Károly birtoka lett.
- Keleti frank királyság: Németország - Német Lajos birtoka lett.
- Középső területek: Itália, Burgundia, Lotharingia- Lothar birtoka lett.
A gyengeséget kihasználva a helyi grófok, tartományok szintén önállóságra törtek, ezért anarchia bontakozott ki. A normann (viking) és az arab támadások azonban újra az erős központi hatalom szükségét eredményezték. Létrejött Franciaország és Anglia. Keleten a magyar támadások hatására egység jött létre, és a Szász-dinasztiából származó I. Ottó 962-ben császárrá koronáztatta magát. (Német-római Birodalom megalakulása.)
2. A Bizánci Birodalom és a szlávok:
2.1 Bizánc fejlődése:
A Keletrómai Birodalom a VI-X. között a világ gazdasági, tudományos és művészeti központja. A virágzó városokban nagyszámú kézműves réteg élt, fennmaradt a pénzgazdálkodás, fejlődött a kereskedelem. Erős maradt az államhatalom → központi hadsereg, adórend. A VI. századtól a Kelet-Római Birodalom császára Justinianus (527-565) Róma örökösének tartotta magát. Célja a Római Birodalom feltámasztása volt. Ezért:
A VIII. században az arabok támadásai miatt a birodalom területeteket vesztett. Új tehetséges uralkodó család a Makedón-dinasztia került hatalomra. A Keletrómai Birodalomból Bizánci Birodalom lett.
2.2 A szlávok:
A szlávok törzsei indoeurópai népek. Őshazájuk a Visztula - Dnyeper-folyók közötti terület (Pripjáty mocsarak). A VI.században déli és nyugati irányba vándoroltak. Oka: germán vándorlások, Bizánc meggyengüléseà fejlődésük szétvált:
2.2.1 Nyugati szláv államok:
A Morva állam a IX. században jött létre a Morva folyó völgyében Mojmir vezetésé-vel. Cirill és Metód bizánci térítők segítségével létrejött az önálló szláv nyelvű keresztény egyház. Szvatopluk (870-894) fejedelem római katolikussá tette népét és kiterjesztette hatalmát a Kárpát-medencébe.
A cseh állam a Cseh-medencében jött létre a X.századbanI. Boleszláv (935-964) (Premysl-din.) vezetésével. Felvették a nyugati kereszténységet.
A lengyel államalapítása a Visztula-folyó mentén ment végbe a X. században Mieszko (Piast dinasztia) fejedelem vezetésével. Felvették a római kereszténységet. I. (Vitéz) Boleszláv 1025 - ben királlyá koronáztatta magát.
2.2.2 Déli szláv államok:
A bolgár állam a VII.században létre jött első szláv államként.
I. Mihály (IX. sz.) felvette a görög keleti kereszténységet, amelyCirill és Metód tanító munkája révén szláv nyelvűvé vált (cirill abc). Simeon (893-927) alatt van a bolgár állam fénykora, akifelvette a cár (császár) címet, meghódította a Balkánt, gyengítetette Bizáncot, hatott a magyarok vándorlására is.
A horvát szlávok az Adriai-tenger és a Száva folyó között letelepedtek le. Sokáig az avarok alattvalói voltak (Baján avar vezér→ bán méltóságnév). Frankhatásra felvették a nyugati kereszténységet.
2.2.3 Keleti szláv államok:
Területük a Dnyeper – Volga – Don - folyók forrásvidéke, ahol a normann-varégok bonyolítják le a kereskedelmetà varég kereskedőtelepek jöttek létre, pl. Novgorod, Kijev az első keleti szláv államok központjai. Oleg (879-912) /Rurik dinasztia/ egyesíti a térséget. Birodalma központja Kijev volt. Vlagyimir (980-1015) fejedelem a keleti egyházhoz csatlakozott szláv nyelvű liturgia (szertartás) alapján. Állama a Kijevi Rusz volt.
3. Az iszlám vallás kialakulása és tanításai:
3.1 Az iszlám vallás kialakulása az Arab-félszigeten kezdődött, melynek lakói nomád arabok (beduinok) voltak. Egymás ellen harcolnak a vízért, oázisokért, és az állat-állományért. A tömjénút mentén virágzó kereskedővárosok voltak, pl.: Mekka az ősi zarándokhely is, ahol a Fekete Követ (Kába) őrizték (meteorit darab), melynek a pogány arabok isteni erőt tulajdonítottak. Az iszlám kialakulása Mohamed (tevehaj-csár, majd kereskedő, kb. 570-632) fellépésével kezdődött. Látomásai hatására új tanokkal lépett fel:
- Isten (Allah) Gábriel arkangyal útján nyilatkoztatta ki igazságait
- Végítélet, egyetlen Isten (Allah) hatalma
- Iszlám = teljes meghódolás, engedelmesség)
- Egység gondolata
Tanításaiért 622-ben Mohamedet Mekkából Medinába kergették ez a hidzsra (kivonulás) a mohamedán időszámítás kezdete.
Mohamed a vallási tanaihoz zsidó, keresztény és keleti tanításokat is felhasznált.
3.2 Az iszlám vallás fő tanításai:
Az iszlámról:
Iszlám = monoteista vallás
Allah → a hívők egyetlen istene
Mohamed → az isten prófétája
Korán → az iszlám szent könyve
Kalifa → muzulmán pap (helyettes)
Muzulmán = muszlim → iszlám hívő
Vallási előírások → 5 alappillér + tilos disznóhúst enni (HALAL) és alkoholt inni + maximum 4 feleség
Dzsihad → szent háború (Korán előírása)
Mecset, dzsámi, minaret - épületek
Nem alakul ki bonyolult hittana, ezért a papságnak nincs kitüntetett szerepe
Pap = imám vezeti a közös imát
Az élet szinte minden megnyilvánulását szabályozza a vallás
Iszlám összeolvadt az államhatalommal
Mohamed utódai = kalifák = helyettes (vallási és állami vezetők)
3.3 Az iszlám terjedése:
A VII-VIII. századraaz arabok elfoglalták Afrikát, Hispániát (Cordoba), a Közel-Keletet (Damaszkusz), Mezopotámiát (Bagdad) és Indiáig eljutottak (kalifátusok) így kezükbe kerültek a kereskedelmi utak, ők vitték tovább a hellenisztikus műveltséget, Bizánc nekik köszönhetimeggyengülését. Tarik vezér 711-ben átkelt Gibraltári-szoroson Európába. Előretörésüket 732-ben Poitiers – nál a frankok (Martell Károly) és 740 Bizánciak állították meg (görögtűz).
Az arab kultúra: az Iszlám türelmes más kultúrákkal szemben. Arab fordítások születtek az ókori görög, római, zsidó és más keleti kultúrák alkotásaibólà az arab tudományok fellendültek: csillagászat, kémia (alkímia, elixír), matematika (algebra). Megőrzi az antik műveltséget és később közvetítette Európa felé. Kereskedők bejárták a világot, feljegyzéseket készítettek.