Hunyadi János török ellenes fellépése
Hatalmi harcok a XV. század közepén:
Zsigmond halála után veje Habsburg Albert (1437-39) került trónra. Folytatta a törökök elleni védekezést, de korai halála után hatalmi harcok kezdődtek:
- a bárók egy észe Albert király fiát V. (Utószülött) Lászlót választotta királlyá, akit édesanyja a koronával együtt Bécsbe vitt sógora III. Frigyes császár udvarába
- a bárók többsége Jagelló I. Ulászlót (1440-44) támogatta.
Hunyadi János személye és harcmodora:
1440-ben állt I. Ulászló pártjára a köznemesi származású Hunyadi János, aki hamarosan a törökök elleni védekezés vezetőjévé vált.
Hunyadi János:
- édesapja Serbán fia Vajk Havasalföld román fejedelemségből jött Magyarországra és Zsigmond szolgálatába állt, amiért a család megkapta az erdélyi Hunyad megyében lévő Hunyad várát (a család magyar neve innen ered, a hely későbbi elnevezése Vajdahunyad)
- Hunyadi János kezdetben Zsigmond apródja, majd hadvezére volt
- sikerei miatt hatalmas birtokokat kapott. Ezek bevételeit a török visszaverésére fordította
- seregét huszita zsoldosok, személyes hívei, rokonai és köznemesi familiárisai alkották, továbbá gyakran vette igénybe a felkelő nép erejét
- hadjárataiban sikeresen alkalmazta a különféle harcmodorokat, Pl.: huszita szekérvár, zsoldosok, lovag hadsereg, népfelkelők.
Hunyadi János katonai sikerei:
A XV. század közepén a terjeszkedő Török Birodalom katonailag megerősödött és támadásokat indított a Magyar Királyság ellen:
- 1442-ben Hunyadi legyőzte az Erdélyt dúló Mezid bég hadseregét
- 1443-44 telén indította el a téli, vagy „hosszú” hadjáratot, melynek célja a török kiűzése volt Európából. A 35. 000 fős sereg élére Ulászló király állt. Céljuk az akkori török főváros, Drinápoly bevétele volt. A hadjárat sikereinek hatására a törökök 1444-ben békét vásároltak Ulászló királytól.
DE:
1444 őszén pápai nyomásra a magyar seregek újra támadtak, de a várnai csatában vereséget szenvedtek (I. Ulászló a csatában meghalt).
Hunyadi János kormányzósága (1446-53):
Ulászló halála után elismerték a kiskorú V. László uralmát (1444-57), aki továbbra is Bécsben tartózkodott, ezért 1446-ban a pesti országgyűlés Hunyadi Jánost nevezte ki kormányzónak.
Intézkedései:
- növelte az állami kincstár bevételeit
- erősítette a városok és a köznemesek befolyását az országos politikában
- átmenetileg korlátozta a bárók hatalmát
- hatalmát a török ellen akarta felhasználni, ezért 1448-ban újabb támadást indított a törökök ellen, de a II. rigómezei csatában vereséget szenvedett. Oka: balkáni népek képtelenek voltak az összefogásra.
DE:
- a rigómezei csata után politikailag meggyengült
- a bárók nagykorúsították V. Lászlót, aki elfoglalta a trónt
- Hunyadi lemondásra kényszerült (1453. január 1.)
A nándorfehérvári diadal:
II. Mohamed török szultán 1453-ban elfoglalta Konstantinápolyt és támadásra készült Magyarország ellen. Hadserege 1456 nyarán kezdte meg Nándorfehérvár ostromát:
- a várat Szilágyi Mihály védte
- Hunyadi hajókkal áttörte Dunán lévő török hajózárat és katonáival bejutott a várba
- Zimony környékén népfelkelő sereg állomásozott Kapisztrán János vezetésével
- a döntő rohamra 1456. Július 21-én került sor, ahol a magyarok fényes diadalt arattak a többszörös túlerő ellen
- a csata után Hunyadi pestisben meghalt
- a győzelem emlékét őrzi a déli harangszó (III. Callixtus pápa).